شرایط جدید وام مسکن برای دارندگان وام

12 اکتبر 2021
0 دیدگاه
وام مسکن 1400

براساس این گزارش و طبق گفت و گو با بانک دار مربوطه محمد حسن مرادی :با افزایش سقف تسهیلات مسکن تمامی افرادی که خانه اولی هستند همچنین متقاضیان خرید مسکن و افرادی تا کنون اقدام به این تسهیلات نموده اند نیز می توانند از این وام مسکن استفاده کنند. همچنین خانه اولی ها بعد از قولنامه ملک خود فروشنده و خریدار به بانک مراجعه کرده و اقدام به ارائه درخواست برای دریافت تسهیلات مسکن نمایند.

حسن مرادی گفت : همچنین افرادی که قبلا از این تسهیلات وام مسکن استفاده نموده اند نیز می توانند از این تسهیلات به نحو دیگری استفاده کنند ولی برای هر یک از این موارد شرایط خاص خود را دارد.

دسته اول افرادی می باشند که در سالهای قبل اقدام به خرید مسکن کرده و وام تسهیلات را دریافت و بازپرداخت آن را انجام داده اند و هم اکنون برای خرید واحد دیگری قصد استفاده از تسهیلات دارند. این افراد می توانند برایگرفتن دوباره وام مسکن اقدام نمایند و می‌توانند به همان روشی که گفته شد پس از انجام معامله برای دریافت تسهیلات مراجعه کنند.

اما دسته دیگر متقاضیانی هستند که هم‌اکنون در مرحله بازپرداخت تسهیلات دریافت شده برای خرید واحد قبلی خود بوده اما قصد دارند واحد خود را تبدیل به واحد بهتری کنند وبه همین دلیل نیت دارند از سقف جدید تسهیلات استفاده کنند. این افراد می‌توانند تسهیلات قبلی را به واحد جدید منتقل کنند و در صورت تمایل همچنین مابه التفاوت سقف‌های قبلی تسهیلات با سقف‌های جدید را نیز دریافت کنند. به عنوان مثال اگر فردی سه سال قبل با استفاده از تسهیلات ۶۰ میلیون تومانی اوراق اقدام به خرید مسکن کرده است و در حال حاضر ۴۰ میلیون تومان بدهی دارد هم اکنون در تهران می‌تواند این تسهیلات را تا ۲۰۰ میلیون تومان افزایش دهد، یعنی برای واحد جدید اقدام به دریافت ۱۶۰ میلیون تومان مابه التفاوت تسهیلات کند.

متقاضیان برای انتقال تسهیلات واحد قبلی به واحد جدید باید عملیات خرید و فروش واحد جدید و واحد قبلی را بلافاصله و همزمان با هم انجام دهند . اما در غیر این صورت بانک چند ماه مهلت برای متقاضیان قائل خواهد شد تا پس از فروش واحد امتیاز تسهیلات برای آن‌ها محفوظ بماند تا اقدام به خرید واحد جدید و انتقال تسهیلات قبلی کنند. برای حفظ این امتیاز لازم است متقاضی اقدام به تعویض وثیقه کرده و سپرده یا سند ملک غیرمنقول دیگری را در رهن بانک قرار دهد. پس از خرید ملک و ارائه سند جدید، وثیقه موقت آزاد می‌شود.

خبرگذاری مهر

ارسال دیدگاه